За да има сила да пребори болестта
Снимка: Guliver / Gtty
Родителите знаят колко трудно e да нахранят дете, което има температура. То няма апетит, а тялото му се нуждае от хранителни вещества.
Болно дете се препоръчва да се храни малко по малко, но често - до 5-6 пъти на ден.
Храносмилането и усвояването на изядената храна изисква енергия, която по време на болеcт се изразходва за борба с инфекцията. Честото похапване позволява на храносмилателният тракт да се разтовари, като в същото време постоянно снабдява тялото с необходимата енергия.
Течната и топла (не по-ниска от телесната температура) храна ще бъде от полза за детето, тъй като се усвоява по-добре от твърдата храна. Поради тази причина в менюто трябва да се включат супи, пюрета, течни каши с мляко, желе, топъл компот, билкови чайове.
Източник на протеини
Най-малко 3 пъти на ден трябва да има източници на протеини, тъй като белтъчините са отговорни за нормалното функциониране на имунната система и помагат в борбата с вирусите и бактериите.
Това могат да бъдат млечна супа с юфка, млечна супа с овесени ядки (след 1 година), бульон от пиле, пилешка или пуешка супа (след 3 години) и мляко, кисело мляко, детска извара, както и омлет от пилешки или пъдпъдъчи яйца.
Снимка: Guliver / Gtty
Плодовете дават антиоксиданти
За да се справите с интоксикацията в резултат на борбата на организма с вируси и бактерии, помагат напитки, съдържащи антиоксиданти: витамини С и Е, каротеноиди.
По-добре е да предложите на детето топла плодова напитка от горски плодове, като червена боровинка, топъл компот от касис или малини.
Касисът е богат на витамин С, морският зърнастец е богат на каротеноиди и витамин С, а малините съдържат салицилати, които понижават температурата.
Прясно изцеден сок от моркови с 0,5 чаена лъжичка растително масло или супена лъжица 10% сметана ще осигури ежедневната нужда на организма от каротин. Напитката може да бъде подсладена със захар, но не бива да става твърде сладка.
Що се отнася до меда, той е алергенен продукт, така че 1 чаена лъжичка мед на ден ще бъде достатъчна.
Топличкият чай също ще помогне за борба с интоксикацията, ще затопли дихателните пътища по време на настинка.
Полезният билков чай
В чая можете да добавите листа от малина, морски зърнастец, цветове от лайка, мащерка, шипки и боровинки. Добър е чаят от цветове от липа, риган и мащерка, анасонови плодове. Те съдържат витамини и осигуряват на тялото на болно бебе необходимите биологично активни вещества.
Давайте на детето топла напитка всеки път след хранене.
Например, сутрин - билков чай, на обяд - плодова напитка или сок, за следобедна закуска - топло мляко или кисело мляко, за вечеря - желе или компот.
При високи температури, за да компенсирате загубата на минерали, може да давате мляко с добавена към него загрята минерална вода.
По материали на Parents, Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари